Powrót do oferty

Poznaj Albanię

Wakacje w Albanii

Coraz popularniejsze w sezonie urlopowym stają się wakacje w Albanii. To wyjątkowo ciekawa propozycja na poznanie kraju, który oferuje szereg atrakcji i bardzo mocno inwestuje w rozwój turystyki. Spędzone w tym zakątku świata chwile to okazja do odkrycia ciekawej kultury oraz zaznania naprawdę relaksującego wypoczynku. Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż Europy, rozciągające się po horyzont. Kraj zapewnia wspaniałą pogodę, a życzliwi mieszkańcy są wyjątkowo gościnni. Znajduje się tu wszystko, co zapewni Państwu niezapomniane wczasy


POZNAJ ALBANIĘ

Kraj leży w południowej Europie, od zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego, zaś od południa – do Morza Jońskiego. Oddzielony jest do od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto. Stanowi wyjątkowy cel destynacji turystycznych, ponieważ jako jeden z niewielu zadziwia swoim regionalnym kolorytem oraz autentycznością. Długotrwała izolacja regionu sprawiła, że panuje tu niepowtarzalna atmosfera, a turystyka dopiero nabiera rozpędu. Państwo skutecznie wykorzystuje w tym celu 362 kilometry wybrzeża morskiego z wyjątkowymi plażami, piękne zabytki, a także wyjątkową kuchnię.


Saranda

Prawdziwa perełka Riwiery Albańskiej oraz stolica turystyczna regionu, do której zmierzają chętnie turyści, aby spędzić tu wczasy. Kurort znajduje się nieopodal granicy z Grecją, naprzeciwko Korfu, nad Morzem Jońskim. Przylega do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Przetłumaczona nazwa oznacza „Czterdziestu Świętych”, nawiązując do grupy męczenników z Sebasty. Znajduje się tu malownicza promenada z palmami, będące sercem kurortu, a także liczne sklepiki i knajpki. Na całej rozciągłości promenada sąsiaduje z plażami, z widokiem na Korfu. Miejscowość może poszczycić się bardzo barwną i długą historią, sięgającą czasów starożytnych Rzymian.


Porto Palermo

Zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego sprzed ponad 200 lat.


Berat

Miasto położone w środkowej części kraju, u stóp masywu górskiego Tomori. Nazywane miastem tysiąca okien, posiada jedną z najlepiej zachowanych starówek z czasów osmańskich, położoną wysoko nad centrum. Do cenionych zabytków należą: twierdza Albanorum, kamienny most Ahmeta Kurt Paszy, a także cerkiew Matki Bożej i cerkiew Trójcy Świętej. Z uwagi na wyjątkowe walory miejskie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Gjirokastra

Miejscowości nazywana miastem-muzem, co zawdzięcza niezwykłej urody starówce z bardzo oryginalną zabudową. Tutejsze uliczki ciągną się stromo w dół przez co Gjirokastra nosi nazwę „miasta tysiąca schodów”, a z uwagi na srebrnoszare łupki kryjące kamienne domy starówki stosuje się też określenie – „miasto srebrnych dachów”. Wpisane zostało w 2005 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostało założone w I w n.e., a jego charakterystycznym punktem jest XII-wieczny zamek z typowymi tureckimi domami warowanymi. Cytadela istniała już przed XII wiekiem w wielu ciekawych formach architektonicznych, a obecny jej kształt zawdzięcza przebudowie za czasów Ali Pasza z Tepelny.


Syri i Kaltër

W części zachodniej górskiego łańcucha Mali i Gjerë znajduje się kraina źródeł Syri i Kaltër. Nazwa wywodzi się z terminologii tutejszych zbiorników, a w szczególności od najpiękniejszego akwenu – Błękitnego Oka. Mieszkańcy Albanii chętnie spędzają tu dni na całodziennym pikniki, a turyści stołują się w restauracji położonej tuż nad jednym z osiemnastu źródeł. Niezapominanym wspomnieniem z wakacji może być właśnie kąpiel w jednym z nich, jednak należy mieć na uwadze, że średnia ich temperatura wynosi jedynie 10 stopni Celsjusza.


Butrint

Niezwykłym zakątkiem w Albanii, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest miejscowość Butrint. Znajdują się tu ruiny antycznego miasta, będące jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w obrębie Adriatyku. Odkrywają starożytną historię osady, powstałej w czasach iliryjskich i przechodzącej w posiadanie kolejnych panujących na tym terenie. Można podziwiać tu między innymi pozostałości rzymskich term, antyczną agorę, fragmenty obronnej wieży z czasów weneckich i wiele innych ciekawych pozostałości.


UBIÓR I JEDZENIE

Spędzając wakacje w Albanii nie należy przejmować się obostrzeniami kulturowymi dotyczącymi stroju. Oferta gastronomiczna regionu jest bardzo bogata i niezwykle interesująca. Niemal na każdej uliczce, a także w niewielkich wioskach, można skosztować nietypowych przekąsek, które mogą pełnić funkcję smacznego i pożywnego posiłku. W miastach można liczyć na bardzo obszerną ofertę jedzenia w lokalnych restauracjach. Szczególnie polecane są potrawy z jagnięciny i owoców morza.


ZDROWIE

Przed wczasami należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Osoby korzystające z oferty Buksa Travel, wykupując wycieczkę mają zagwarantowane ubezpieczenie w firmie Signal Iduna Polska. W sytuacji nieszczęśliwego wypadku, za usługi medyczne płaci firma ubezpieczeniowa, po stronie poszkodowanego leży jedynie zgłoszenie zdarzenia na infolinię alarmową zaraz po jego zaistnieniu. W przypadku niewielkich kosztów za wizytę lekarza i/lub leki, osoba poszkodowana może być poroszona o zapłatę. Po powrocie, na podstawie wystawionego na miejscu rachunku, ubezpieczyciel zwraca określoną kwotę pieniędzy.


PLAŻA

Wszystkie plaże w tym kraju są własnością Państwa, dzięki czemu wstęp jest bezpłatny. Zaletą tego jest także możliwość spacerowania kilometrami wzdłuż brzegu bez napotykani aprzeszkód i sztucznych granic. Plażowiczom zalecamy zaopatrzenie się w leżaki, parasole. Koszt wypożyczenia kompletu 2 leżaki i parasola to ok. 3 – 4 euro.


GEOGRAFIA

Albania znajduje się w sercu basenu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 kilometrów, a wybrzeża -362 kilometry. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią, Serbią. Stolicą kraju jest Tirana. Kraj w ponad 75% pokrywają pasma górskie, a tylko niewielki procent zajmują niziny położony nad Morzem Adriatyckim oraz doliny w pobliżu większych cieków wodnych. Kraj słynie z pięknej linii brzegowej oraz flory i fauny terenów górskich.


KLIMAT

Jest to kraj o klimacie wyjątkowo sprzyjającym turystyce. Można się tu wybrać o każdej porze roku. Średnia temperatura w porze zimowej wynosi 8-10oC, zaś latem w granicach 25-35oC. Turoperatorzy polecają wakacje w Albanii wiosną. Wówczas w kolorystyce dominują kwitnące jabłonie i wiśnie, w okresie jesiennym można obserwować rozkwitające owoce cytrusowe. Jest wówczas wystarczająco ciepło, by kąpać się w morzu.


NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY

Obywatele Unii Europejskiej wybierający się na wczasy w ten region, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy, nie są zobowiązani do wykapowania wiz. Wymagane jest posiadanie paszportu bądź dowodu osobistego.


CZAS

Obowiązuje tu czas środkowoeuropejski, dokładnie ten sam co w Polsce.


WALUTA, BANKOMATY, KARTY

Obowiązującą walutą jest lek (1 euro ok. 140 leków ). Rozwijająca się turystyka, sprawiła, że w sieć bankomatów i sklepów przyjmujących karty płatnicze zaczyna się dopiero rozwijać.


NAPIWKI

Zarobki są w tym kraju bardzo niskie. Z tego powodu istotnym źródłem utrzymania, dla wielu pracowników obsługujących infrastrukturę turystyczną, są napiwki. Z reguły pozostawia się napiwki w wysokości 10% rachunku.


CENY I ZAKUPY

To miejsce, gdzie ciągle jeszcze panują stosunkowo niskie dla Europejczyków ceny za usługi gastronomiczne oraz artykuły.


FOTOGRAFOWANIE

Mając w planach robienie dużej ilości zdjęć, warto zadbać o to, by mieć ze sobą dodatkowe, pojemne karty pamięci i zapasowe baterie.


KOMUNIKACJA

Pragnąc poznawać kraj na własną rękę najlepiej wybrać jako środek komunikacji z autobusy, które ponadto dają szansę podziwiania pięknych krajobrazów, charakterystycznych dla albańskiej prowincji. Podczas wczasów na obszarze większych miejscowości można przemieszczać się taksówkami lub autobusami. Jeśli będą Państwo korzystali z usług taksówki, warto ustalić cenę przejazdu przed rozpoczęciem kursu.


KUCHNIA

Kulinarna podróż z potrawami Albanii zawiedzie turystę głównie w regionu Turcji. Pomimo, iż kraj sąsiaduje Grecją, Macedonią i Serbią, to wiele zapożyczeń kulinarnych wywodzi z kultury tureckiej. Wśród potraw można zauważyć także typowy dla regionu klimat śródziemnomorski. Spędzając tu wczasy nie można nie skosztować pieczonej baraniny podawanej z pieczywem pita – tzw. gyro. Charakterystyczne są też mięsa, ziemniaki oraz jarzyny. Wszystkie potrawy przyrządzane są na bazie oliwy z oliwek. Charakterystycznym dodatkiem jest ser feta i młode wino. Dla poszukiwaczy regionalnych smaków zalecamy skosztowanie tureckiego puddingu ryżowego na owczym mleku (oriz më tamel). Warto także spróbować bardzo charakterystycznego, regionalnego trunku – rakia. Jest to wódka wyrabiana z winogron oraz innych owoców (po rozcieńczeniu wodą nabiera białej, matowej barwy).


INTERNET

Funkcjonują kawiarenki internetowe,

Hotel Mediterrane oferuje bezpłatny dostęp do Wi-Fi.


WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW

Na terenie kraju znajduje się niewiele firm oferujących wynajem aut. Przy porównaniu cen najmu, z kosztami podobnej usługi w innych krajach europejskich, należy stwierdzić, iż uplasowane są na średnim poziomie europejskim: od 35 euro za dzień.