Powrót do oferty

Poznaj Albanię

Wakacje w Albanii

Coraz popularniejsze w sezonie urlopowym stają się wakacje w Albanii. To wyjątkowo ciekawa propozycja na poznanie kraju, który oferuje szereg atrakcji i bardzo mocno inwestuje w rozwój turystyki. Spędzone tutaj chwile to okazja do odkrycia wielowiekowej kultury oraz zaznania naprawdę relaksującego wypoczynku na jedynych
z najpiękniejszych plaż Europy. Kraj zapewnia wspaniałą pogodę, a życzliwi mieszkańcy są wyjątkowo pomocni i gościnni. Znajduje się tu wszystko, co zapewni Państwu niezapomniane wczasy. Zapraszamy na wczasy w Albanii z Buksa Travel!

POZNAJ ALBANIĘ
Albania leży w południowej Europie, od zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego, zaś od południowego zachodu – do Morza Jońskiego. Kraj ten stanowi wyjątkowy cel podróży turystycznych, ponieważ jako jeden z niewielu zadziwia swoim regionalnym kolorytem oraz autentycznością. Jego długotrwała izolacja sprawiła, że panuje tu niepowtarzalna atmosfera, a turystyka dopiero nabiera rozpędu. Państwo skutecznie wykorzystuje w tym celu 362 kilometry wybrzeża morskiego z wyjątkowymi plażami, piękne zabytki, a także niesamowitą kuchnię.

Saranda
Prawdziwa perełka Riwiery Albańskiej oraz turystyczna stolica regionu, która przyciąga turystów, pragnących spędzić tu wymarzone wczasy. Kurort znajduje się nad Morzem Jońskim, nieopodal granicy z Grecją. Przylega do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Przetłumaczona nazwa miasta oznacza „Czterdziestu Świętych”, nawiązując do grupy męczenników z Sebasty. Sercem kurortu jest malownicza promenada z palmami, przy której znajdują się liczne tawerny oraz sklepy z lokalnymi pamiątkami i przysmakami. Na całej swej rozciągłości promenada sąsiaduje z plażami, z których można podziwiać grecką wyspę Korfu. Miejscowość może się poszczycić bardzo barwną i długą historią, sięgającą czasów starożytnych Rzymian.

Ksamil
Jedna z najsłynniejszych nadmorskich miejscowości, oddalona od Sarandy o 14 km. Znana z licznych gajów oliwnych, pięknej piaszczystej plaży, krystalicznie czystej wody oraz położonych na niej trzech wysp. Ksamil stanowi idealne miejsce dla kąpieli i opalania, uprawiania sportów wodnych, a także skosztowania oryginalnej kuchni albańskiej
w przyplażowych tawernach.

Butrint
Niezwykle wartym odwiedzenia miejscem w Albanii, które widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest miejscowość Butrint. Znajdują się tu ruiny antycznego miasta, będące jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w obrębie Adriatyku. Odkrywają one starożytną historię osady, powstałej w czasach iliryjskich i przechodzącej
w posiadanie kolejnych panujących na tym terenie. Można tu podziwiać między innymi pozostałości rzymskich term, antyczną agorę, fragmenty obronnej wieży z czasów weneckich i wiele innych ciekawych zabytków.

Gjirokastra
Nazywana miastem-muzeum, co zawdzięcza niezwykłej urodzie starówki z oryginalną albańską zabudową. Tutejsze uliczki ciągną się stromo w dół, przez co Gjirokastra nosi nazwę „miasta tysiąca schodów”, a z uwagi na srebrnoszare łupki, pokrywające kamienne domy, stosuje się też określenia – „miasto srebrnych dachów”. Miejscowość została założona w I w n.e., a jej charakterystycznym punktem jest XII-wieczny zamek z typowymi albańskimi domami warownymi. Cytadela istniała już przed XII wiekiem w wielu ciekawych formach architektonicznych, ale obecny jej kształt zawdzięcza przebudowie za czasów Aliego Paszy z Tepeleny. Gjirokastra w 2005 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niebieskie Oko (Syri i Kaltër)
W zachodniej części górskiego łańcucha Mali i Gjerë znajduje się kraina źródeł Syri i Kaltër. Nazwa wywodzi się z terminologii tutejszych zbiorników, a w szczególności od najpiękniejszego akwenu – Błękitnego Oka. Mieszkańcy Albanii chętnie spędzają tutaj wolny czas na całodziennych piknikach, a turyści stołują się w restauracji, położonej tuż nad jednym z osiemnastu źródeł. Niezapominanym wspomnieniem z wakacji może być właśnie kąpiel w jednym z nich, jednak należy mieć na uwadze, że średnia ich temperatura wynosi jedynie 10 stopni Celsjusza.

Porto Palermo
Zatoka w pobliżu Himary, leżąca na południowym krańcu kraju, słynie z krystalicznie czystej i ciepłej wody morskiej, otaczającej tajemniczy zamek na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego.

Berat
Nazywany miastem tysiąca okien, znajduje się w środkowej części kraju u stóp masywu górskiego Tomori. Posiada jedną z najlepiej zachowanych starówek z czasów osmańskich. Do cenionych zabytków należą: twierdza Albanorum, kamienny most Ahmeta Kurt Paszy, a także cerkiew Matki Bożej i cerkiew Trójcy Świętej. Z uwagi na wyjątkowe walory miejskie zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

GEOGRAFIA
Albania znajduje się w sercu basenu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 kilometrów, a wybrzeża - 362 kilometry. Graniczy z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą. Stolicą kraju jest Tirana. Kraj w ponad 75% pokrywają pasma górskie, a tylko niewielki procent zajmują położone nad Morzem Adriatyckim niziny oraz znajdujące się w pobliżu większych cieków wodnych doliny. Kraj słynie z pięknej linii brzegowej oraz bogatej flory i fauny terenów górskich.

KLIMAT
Jest to kraj o klimacie wyjątkowo sprzyjającym turystyce. Można się tu wybrać o każdej porze roku. Średnia temperatura w porze zimowej wynosi 8-10 °C, zaś latem w granicach 25-35 °C. Touroperatorzy polecają także wakacje w Albanii wiosną czy jesienią. W okresie wiosennym w kolorystyce dominują kwitnące jabłonie i wiśnie, natomiast jesienią można obserwować rozkwitające owoce cytrusowe. Wówczas jest wystarczająco ciepło, by kąpać się w morzu.

PLAŻA
W Albanii występują plaże piaszczyste i piaszczysto-żwirowe. Wstęp na nie jest bezpłatny, dzięki czemu można kilometrami spacerować wzdłuż brzegu bez napotykania przeszkód i sztucznych granic. Plażowiczom zalecamy zaopatrzenie się w serwis plażowy. Koszt wypożyczenia kompletu, tj. 2 leżaków i parasola wynosi ok. 3 – 4 euro.

UBIÓR I STROJE LUDOWE
Spędzając wakacje w Albanii nie należy przejmować się obostrzeniami kulturowymi dotyczącymi ubioru. Albańczycy posiadają bardzo zróżnicowane regionalne stroje ludowe. Typowym i łączącym elementem męskiego stroju jest biała filcowa czapka, zwana qeleshe. Pięknie zdobione i kolorowe stroje ludowe turyści mogą podziwiać przy okazji świąt lub podczas organizowanego wieczoru albańskiego.  

KUCHNIA
Kulinarna podróż przez Albanię zawiedzie turystę do poznania smaków świeżych owoców morza czy powszechnie jadanych tu potraw z jagnięciny i baraniny. Idealnym uzupełnieniem do tych dań może być kieliszek młodego wina czy wiejska sałatka. Osoby poszukujące nowych doznań kulinarnych powinny także skosztować byrka. Jest to rodzaj strudla, nadziewanego mięsem, serem, szpinakiem, bądź innymi warzywami. W Albanii zwyczajowo jada się go na śniadanie i jest podawany z ajranem, czyli napojem wytwarzanym z jogurtu i wody z dodatkiem soli. Poszukiwaczom smaku polecamy także spróbowania słodkich deserów, takich jak trileqe. Jest to ciasto biszkoptowe z trzech rodzajów mleka i polane karmelem. Dla smakoszy alkoholu wartym polecenia jest regionalny trunek – rakija, który jest wytwarzany głównie z winogron, ale zdarza się, że też z innych owoców.

WALUTA, BANKOMATY, KARTY, KANTORY
Obowiązującą walutą jest lek (1 euro ok. 140 leków). W Albanii można korzystać z kart VISA, MasterCard czy też Maestro. Bankomaty znajdują się w pobliżu banków lub głównych miejsc miast. Płatność kartą można dokonywać jedynie w niektórych marketach. W kantorach nie ma możliwości wymiany złotych na albańską walutą, dlatego też zalecamy zabranie ze sobą euro.

CENY I ZAKUPY
To miejsce, gdzie ciągle jeszcze panują stosunkowo niskie ceny za usługi gastronomiczne oraz artykuły.

DOSTĘP DO INTERNETU
W Albanii funkcjonuje dużo kawiarenek internetowych, koszt jednej godziny wynosi w graniach 0,7 – 1 euro. W restauracjach coraz częściej jest udostępniany klientom dostęp do Wi-Fi.
Hotel Mediterrane oferuje bezpłatny dostęp do Wi-Fi.

KOMUNIKACJA
Pragnąc poznawać kraj na własną rękę najlepiej wybrać jako środek komunikacji autobusy, które ponadto dają szansę podziwiania pięknych krajobrazów, charakterystycznych dla albańskiej prowincji. Podczas wczasów na obszarze większych miejscowości można przemieszczać się taksówkami lub autobusami. Jeśli będą Państwo korzystali z usług taksówek, warto ustalić cenę przejazdu przed rozpoczęciem kursu.

WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW
Przy porównaniu cen najmu z kosztami podobnej usługi w innych krajach europejskich, należy stwierdzić, iż są one uplasowane na średnim poziomie europejskim: od 35 euro za dzień.

ZDROWIE
Przed wczasami należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Osoby korzystające z oferty Buksa Travel mają zagwarantowane ubezpieczenie w firmie Signal Iduna Polska. W sytuacji nieszczęśliwego wypadku, za usługi medyczne płaci firma ubezpieczeniowa, po stronie poszkodowanego leży jedynie zgłoszenie zaraz po zaistnieniu zdarzenia na alarmową infolinię. W przypadku niewielkich kosztów za wizytę lekarza i/lub leki, osoba poszkodowana może być poproszona o zapłatę na miejscu. Po powrocie, na podstawie wystawionego rachunku, ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do trzech miesięcy. Wymagane jest posiadanie paszportu lub dowodu osobistego, którego ważność wynosi co najmniej 90 dni od dnia planowanego opuszczenia Albanii.
Niepełnoletnie dziecko, które podróżuje w towarzystwie osób innych niż rodzice czy opiekunowie prawni, musi posiadać notarialną zgodę w j. angielskim, w której jest wyrażona zgoda na jego podróż.
Osoby podróżujące samochodem muszą posiadać dodatkowo ważne prawo jazdy oraz tzw. zieloną kartę.  W przypadku podróżowania samochodem będącym własnością osoby trzeciej należy posiadać notarialne upoważnienie w j. angielskim od jego właściciela.