Powrót do oferty

Poznaj Albanię

Wakacje w południowej Albanii stają się coraz bardziej popularniejsze. to ostatnia szansa na zwiedzanie kraju, który stawiając na rozwój turystyki oferuje szereg atrakcji. Wczasy w Albanii to szansa na poznanie ciekawej kultury i doskonały wypoczynek. Nie należy zapominać również, że kraj ten ma jedne z piękniejszych w Europie, wspaniałe  plaże, gościnnych mieszkańców oraz gwarantuje piękną pogodę. Słowem posiada wszystko, co składa się na doskonałe wakacje..
Zapraszamy na wczasy w Albanii z Buksa Travel!

POZNAJ ALBANIĘ
Położona w południowej Europie Albania, posiadająca dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów z Polski. Tymczasem kraj, oddzielony od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto i posiadający 362 kilometry wybrzeża morskiego, wyróżnia się niezwykłą urodą. Poza wspaniałymi plażami, jego bogactwo stanowią miasta z licznymi zabytkami, a także wyjątkowe cuda natury.

Saranda
Jedną z perełek nad Morzem Jońskim jest Saranda – kurort położony niedaleko granicy z Grecją. Jego nazwa oznacza "Czterdziestu Świętych" i nawiązuje do Czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość zdaje się być przyklejona do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Turystyka rozwija się tu leniwie, ale Albania z roku na rok zyskuje na popularności, więc można się spodziewać, że wkrótce będzie stanowić jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Sarandy.
Porto Palermo - zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego sprzed ponad 200 lat.

Berat
miasto w środkowej Albanii, leży u stóp masywu górskiego Tomori. Może poszczycić się najlepiej zachowaną starówką z czasów osmańskich w całym kraju. Do licznych zabytków należy m.in. Twierdza Albanorum czy kamienny most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 roku. Nazywa się je „miastem tysiąca okien” ze względu na charakterystyczne położenie na stoku wzgórza.

Gjirokastra
jest miastem-muzeum. Niezwykłej urody starówka odznacza się charakterystyczną zabudową, a tutejsze ulice są wyjątkowo strome, przez co o Gjirokastrze zwykło się mówić "miasto tysiąca schodów" i srebrnych dachów. Na liście UNESCO widnieje od 2005 roku. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest XIII-wieczny zamek z typowymi tureckimi domami warownymi. Cytadela istniała w różnych formach przed XII wiekiem, prawdopodobnie jeszcze w czasie panowania plemion Iliryjskich, ale dotąd nie przeprowadzono tutaj poważnych badań archeologicznych. Obecny kształt w dużej mierze zawdzięcza przebudowie, której dokonał Ali Pasza z Tepelny po tym jak opanował miasto w 1812 roku. Na terenie twierdzy znajduje się wieża zegarowa, cerkiew.oraz  muzeum broni.

Syri i Kaltër
W zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë kryje się za to kraina niezwykłych źródeł Syri i Kaltër. Nazwa pochodzi od najbardziej malowniczego z kilkunastu znajdujących się tu zbiorników, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza Błękitne Oko. Albańczycy chętnie przyjeżdżają tu na całodzienny piknik, a turyści odwiedzają restaurację położoną tuż nad jednym z 18 źródeł. Kąpiel czy nurkowanie są dozwolone, ale decydują się na nie wyłącznie odważni - średnia temperatura rajskiego źródła wynosi jedynie 10 stopni Celsjusza.

Butrint
Kolejnym albańskim zakątkiem, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Butrint. Jego historia sięga starożytności – wówczas powstała tu osada iliryjska, następnie przechodziła z rąk do rąk. M.in. była pod rządami Rzymu czy Wenecji. Dziś znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a teren wokół jest pod ochroną – ustanowiono tu Park Narodowy Butrint.

UBIÓR I JEDZENIE
W Albanii nie występują żadne obostrzenia kulturowe dotyczące stroju. Jedzenie z reguły również nie stanowi żadnego problemu. Niemal na każdej ulicy, nawet w niewielkich wioskach znaleźć tu można bardzo łatwo bogaty wybór różnego rodzaju przekąsek, które zastąpić mogą posiłek. W większych miejscowościach liczyć można na szeroką ofertę różnego rodzaju restauracji serwujących miejscowe przysmaki m.in. jagnięcinę czy owoce morza.

ZDROWIE
Przed wyjazdem do Albanii powinno wykupić się odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne,  Klienci korzystający z oferty Buksa Travel są ubezpieczeni w renomowanej firmie Signal Iduna Polska. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, za usługi medyczne płaci firma ubezpieczeniowa, jedynie co trzeba zrobić to zgłosić na infolinii alarmowej zdarzenie zaraz po jego zaistnieniu (w przypadku niewielkich kosztów za wizytę lekarza i/lub leki, ubezpieczony może być poproszony o zapłatę za nie, a dopiero po powrocie, na podstawie rachunków, ubezpieczyciel zwraca określoną kwotę pieniędzy).

PLAŻA
W Albanii wszystkie plaże należą do Państwa i w związku z tym za wstęp nie są pobierane żadne opłaty. Powszechnie płaci się jednak za wynajem takiego sprzętu jak leżaki, parasole. Koszt wypożyczenia kompletu 2 leżaki i parasola to ok. 3 – 4 euro.

POŁOŻENIE
Położona w sercu basenu Morza Śródziemnego, niemal nietknięta przez globalizację turystyki, Albania staje się coraz atrakcyjniejszym celem wycieczek. Historia tego górzystego państwa sięga Epoki Brązu (Albańczycy to jeden z najstarszych ludów Europy) i obfituje w ważne wydarzenia nieprzerwanie do czasów współczesnych. Albania słynie także ze swojego dziedzictwa naturalnego: pięknej linii brzegowej czy flory i fauny terenów górskich. Albańczycy znani są ze swojej gościnności – chętnie uraczą swoich gości swoimi narodowymi specjałami: Raki Skrapari, koniakiem Scanderbeg czy świetnymi winami z winiarni „Luani”, „Cobo” czy „Aquila Liquori”. Największe miasta to: Tirana, Durrës, Vlora, Szkodra.

KLIMAT
Do Albanii można wybrać się o każdej porze roku - wyłączając górskie szczyty, nigdy nie jest tu zimno. Średnia temperatura zimą to 8-10ºC, latem: 25-35ºC. Najlepiej do Albanii wybrać się wiosną (gdy kolorystycznie dominują kwitnące jabłonie i wiśnie) czy jesienią (owoce cytrusowe). Jest wówczas wystarczająco ciepło, by kąpać się w morzu.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY
Od turystów będących obywatelami Unii Europejskiej i wybierających się do Albanii na okres nieprzekraczający trzech miesięcy, nie są wymagane wizy. By wjechać do kraju wymagany jest dowód tożsamości lub paszport.

CZAS
W Albanii mamy do czynienia z czasem środkowoeuropejskim czyli takim samym jak w Polsce.

WALUTA, BANKOMATY, KARTY
Powszechną walutą w Albanii jest lek  / 1 euro ok. 140 leków /  Sieć bankomatów i sklepów przyjmujących karty płatnicze jest słabo rozwinięta ale można pobierać gotówkę z bankomatów.

NAPIWKI
Zarobki w Albanii są bardzo niskie. Warto mieć na względzie, że napiwki są głównym źródłem utrzymania dla wielu pracowników hoteli, czy restauracji. Zwyczajowo obsłudze pozostawia się około 10% rachunku. Polecamy przeznaczyć część budżetu na ten cel.

CENY I ZAKUPY
Albania jest jednym z ostatnich krajów w Europie gdzie turysta w każdym segmencie może czuć się swobodnie, ceny usług gastronomicznych i artykułów spożywczych nalezą do najniższych na naszym kontynencie.

FOTOGRAFOWANIE
Mając w planach robienie dużej ilości zdjęć, warto zadbać o to, by mieć ze sobą dodatkowe, pojemne karty pamięci i zapasowe baterie.

KOMUNIKACJA
W dalszą trasę zdecydowanie najkorzystniej jest skorzystać z autobusu, który w czasie jazdy zapewnia możliwość podziwiania pięknych krajobrazów, charakterystycznych dla albańskiej prowincji. W miastach przemieszczać się można za pomocą autobusów i taksówek. W tym ostatnim przypadku cenę przejazdu należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem kursu.

KUCHNIA
Albania choć sąsiadująca z Grecją, Macedonią i Serbią, podobnie jak kraje dawnej Jugosławii najwięcej zapożyczeń kulinarnych wywodzi z kultury tureckiej. Długi okres uzależnienia od Turcji oraz panujący jeszcze przed II Wojną Światową, system półfeudalny spowodował znaczne opóźnienie gospodarcze tego państwa. Mimo, że Albania jest krajem biednym i dopiero niedawno zaczęła się wydobywać z kryzysu, sztuka kulinarna jest tu bardzo bogata. Kuchnia albańska jest typową kuchnią śródziemnomorską i przypomina kuchnie innych krajów bałkańskich. Oczywiście długotrwały wpływ Turcji widać również w kuchni.

Najbardziej rozpowszechnioną potrawą jest pieczona baranina podawana zazwyczaj z bułką pita (gyro). To właśnie ta w zasadzie turecka potrawa jest rozpowszechniona w Europie jako pita gyros. Albańczycy chętnie jedzą również mięsa, ziemniaki i jarzyny (najczęściej pomidory i cebula). Jak przystało na kuchnię śródziemnomorską wszystkie potrawy przyrządzane są z dodatkiem oliwy z oliwek. Wśród serów najpopularniejsza jest feta. Na północy kraju przy granicy z Serbią i Czarnogórą jada się typowo turecki pudding ryżowy na owczym mleku (oriz më tamel). Do wielu dań podawane jest młode wino. W Albanii, podobnie jak w Turcji powszechnie spożywa się jogurt. Narodowym trunkiem albańskim jest rakia - wódka wyrabiana z winogron i innych owoców.

INTERNET
Funkcjonują kawiarenki internetowe,
Hotel Mediterrane oferuje bezpłatny dostęp do Wi-Fi.

WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW
W Albanii funkcjonuje  mało  przedsiębiorstw oferujących wynajem aut. Porównując ceny najmu z tymi, które spotkać można w innych Państwach, należy stwierdzić, iż są one na poziomie cen europejskich od 35 euro za 1 dzień.