Powrót do oferty

Poznaj Włochy

Kiedyś wchodzący w dorosłe życie młody człowiek musiał obowiązkowo udać się w podróż do Włoch. Na szczęście dziś nie trzeba już odbywać żmudnej drogi powozem, by zobaczyć Koloseum czy kanały Wenecji. Buksa Travel to doskonałe wczasy we Włoszech, a także niepowtarzalne kolonie i wakacje we Włoszech dla dzieci i młodzieży. Wybierając się na wczasy we Włoszech z naszym biurem, decydujesz się na rodzinną atmosferę, pełne wyżywienie i profesjonalną obsługę.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacji i wczasów we Włoszech!

POZNAJ WŁOCHY
Włochy to wyjątkowy kraj, posiadający niezwykle długą i barwną historię. Jest to także jeden z najpiękniejszych regionów świata, o którym mówi się, iż posiada liczbę zabytków równą ilości zabytków w pozostałej części Europy. Italia to także ojczyzna Renesansu, kraj Leonarda da Vinci i stolica wybornej kuchni.

Współcześnie turyści wybierają bardzo chętnie Włochy jako miejsce destynacji. Obecnie w branży turystycznej zauważalny jest wyraźny trend, odchodzący od tzw. 3S (Sun, Sand, Sea” – czyli „słońce, plaża, piasek”) na rzecz 3E („Entertainment, Excitement, Education”, co oznacza „rozrywkę, ekscytację i edukację”). Zjawisko to jest wynikiem poszerzających się horyzontów współczesnych turystów, wzrostu ogólnego płac oraz poprawy komunikacji. Dziś coraz częściej Polacy udający się na urlop pragną wypocząć i zwiedzić kraj, w którym przebywają, poznać choć trochę jego historię, kulturę i panujące obyczaje.

Włochy są doskonałym miejscem na tego rodzaju podróże, gdyż zapewniają turystom ogromny wybór atrakcji i jednocześnie pozwalają zrelaksować się na pięknych plażach. Najczęściej odwiedzanym miejscem w tym regionie jest Rzym, Wieczne Miasto, powstałe według podań w 753r. p.n.e. Wybijającym się w architekturze miasta obiektem jest Colosseum, czyli amfiteatr Flawiuszów, symbol starożytnej cywilizacji rzymskiej. Do ważnych atrakcji turystycznych Wiecznego Miasta należą także Forum Romanum, Panteon, warto także zwiedzić Kaplicę Sykstyńską z freskami Michała Anioła w Pałacu Watykańskim oraz samo Muzeum Watykańskie. Wyjątkowym przeżyciem dla każdego turysty jest wyprawa do Pompejów, gdzie doszło do jednego z największych kataklizmów w dziejach ludzkości. Spacerując uliczkami wymarłego miasta można wyobrazić sobie życie mieszkańców starożytnego Rzymu.

Włochy to kraj podzielony na kilka specyficznych regionów, które oferują także wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Dwadzieścia regionów Italii zapewnia różnorodne atrakcje i rozrywki oraz doskonałą lekcję historii i kultury. Jedne z nich zapewniają doskonały wypoczynek i dostęp do najpiękniejszych kąpielisk, inne oferują idealne warunki narciarskie. Romantyczna Wenecja Julijska, słoneczna, wyspowa Sycylia czy historyczne Lacjum – Włochy zapewniają wspaniały wypoczynek dla każdego. Pora letnia we Włoszech jest z reguły ciepła, ale poza typowo letnią odzieżą warto mieć jakiś sweter czy polar w wypadku załamania pogody. Warto ze sobą zabrać na chłodniejsze wieczory cienką kurtkę, chroniącą przed wiatrem. Koniecznie należy zabrać ze sobą strój kąpielowy oraz okulary słoneczne. W przypadku zwiedzania obiektów sakralnych we Włoszech należy mieć stosowny ubiór, który nie odsłania dekoltu, ramion i kolan.

Italia słynie z doskonałego jedzenia, wybornych win oraz aromatycznej kawy. Posiłek można tu spożyć w takich obiektach jak: ristorante, trattoria, pizzeria, osteria, taverna, z czego każdy charakteryzuje się nieco innym profilem działania. Do najpopularniejszych potraw, których koniecznie należy spróbować będąc we Włoszech, należą: ribollita (zupa chlebowa), trippa (włoska wersja flaków), bistecca alla fiorentina (toskański specjał -befsztyk wołowy), szynka parmeńska i oczywiście pizza.

ZDROWIE
We Włoszech nie występują groźne gatunki zwierząt, nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i nie są wymagane szczepienia. Na pogotowiu, w nagłych przypadkach, pomoc udzielana jest bezpłatnie. Jak przed każdym wyjazdem za granicę warto zabrać ze sobą apteczkę z lekami na różne, popularne dolegliwości, m.in.: leki przeciwgorączkowe, na biegunkę, na alergię, na opryszczkę oraz podstawowe wyposażenie, na które składają się: bandaż, plastry, preparat do odkażenia, igła. Przed wyjazdem do Włoch powinno wykupić się odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, lub wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego  (EKUZ) w odpowiednim oddziale NFZ.  Klienci korzystający z oferty Buksa Travel są ubezpieczeni w renomowanej firmie Signal Iduna Polska. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, za usługi medyczne płaci firma ubezpieczeniowa, jedynie co trzeba zrobić to zgłosić na infolinii alarmowej zdarzenie zaraz po jego zaistnieniu (w przypadku niewielkich kosztów za wizytę lekarza i/lub leki, ubezpieczony może być poproszony o zapłatę za nie, a dopiero po powrocie, na podstawie rachunków, ubezpieczyciel zwraca określoną kwotę pieniędzy).

KOMUNIKACJA
Najbardziej komfortowo i najszybciej można dostać się do Włoch samolotem. Większe porty lotnicze, przyjmujące kursy czarterowe z turystami znajdują się w Toskanii, Veneto, zaś najbardziej okazałe jest wielkie lotnisko międzynarodowe w Mediolanie – Malpensa. Dla miłośników podróżowania, którzy lubią transport samochodowy, polecamy dojazd autokarem lub własnym autem.

SPORT
Włochy zapewniają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing czy żeglarstwo. Szczególnie interesujące do tego rodzaju aktywności wydają się być południowe wybrzeża Półwyspu Apenińskiego, Region Kalabrii oraz cała Sycylia. Włochy zapewniają także wspaniałe warunki do szaleństw zimowych. Narciarstwo i snowboard stają się w tym państwie coraz popularniejsze. Rewelacyjne warunki zapewniają Dolomity, Val di Sole, czyli Dolina Słońca, itp. We Włoszech można także oddać się urokom wspinaczki i trekkingu oraz skorzystać z wyjątkowej okazji do zabawy z Via ferrata.

PLAŻE
We Włoszech można spotkać się zarówno z plażami kamienistymi, jak i piaszczystymi czy żwirowymi. Najbardziej malownicze i najpopularniejsze miejsca, gdzie można wypocząć na plaży znajdują się w paśmie Riwiery Adriatyckiej. Plaże w sezonie letnim są zadbane i idealnie przygotowane dla turystów. W wielu miejscach znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych i szkoły, gdzie można wypożyczyć sprzęt i odbyć lekcje z prywatnym instruktorem.

POŁOŻENIE
Włochy położone są na półwyspie Apenińskim o charakterystycznym kształcie przypominającym buta. Na północy znajdują się Alpy i raj dla narciarzy a z pozostałych stron Włochy otoczone są przez morza Adriatyckie, Jońskie, Tyrreńskie, Liguryjskie oraz Śródziemne. Włochy to także wiele przylegających wysp m. in. Sycylia czy Sardynia.

KLIMAT
We Włoszech spotkamy się z różnym klimatem w zależności od regionu, który zdecydujemy się odwiedzić. Na północy z uwagi na Alpy klimat jest ostrzejszy, natomiast głębiej przeważa wilgotny klimat kontynentalny (chłodna zima i ciepłe lato). Na niemal całych wybrzeżach klimat jest śródziemnomorski (ciepła zima i lato; suche lato).

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY
Włochy należą do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, dzięki czemu Polacy mogą przebywać w tym kraju do 90 dni bez dodatkowych formalności. Dokumentem jaki każdy powinien posiadać jest dowód osobisty lub paszport. Co prawda we Włoszech istnieje obowiązek meldunkowy, natomiast wypełnia go osoba zapraszająca (np. właściciel pensjonatu).

GNIAZDKA
Włochy niestety wciąż nie stosują standardów obowiązujących w niemal całej Unii Europejskiej, dlatego też mają inny kształt gniazdek. Z uwagi na ilość turystów spotkać można coraz częściej dobrze nam znane rozwiązanie, natomiast przygotować się trzeba również na zakup (głównie w większych supermarketach we Włoszech) specjalnych przejściówek.

WALUTA I KOSZTY
We Włoszech obowiązuje euro (EUR - €). Ponoszone przez turystów koszty są bardzo różne w zależności od sposobu podróżowania (jeśli ktoś podróżuje własnym samochodem należy doliczyć koszty paliwa oraz winiet na autostrady). Ogólnie można stwierdzić, iż jedzenie jest droższe niż w Polsce, natomiast np. mocne alkohole, wino czy kawa są nieco tańsze. Warto również pamiętać, iż ceny w super- i hipermarketach bywają znacznie niższe niż w sklepikach lokalnych. Pragnąc odwiedzić wiele zabytków warto również wykupić karty wielokrotnego wstępu, które są znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż płacenie w każdym miejscu za wstęp.

NAPIWKI I „COPERTO”
Coperto jest opłatą standardowo doliczaną do rachunku za nakrycie na stole oraz np. chleb czy wodę. Z kolei z napiwkami sytuacja nie jest tak przejrzysta. „Servizio” czyli napiwki często dopisywane są od razu do rachunku i wynoszą 10 a nawet 15%. Zdarza się, iż klienci informowani są o tym w menu. Jeśli jednak na rachunku nie ma wyszczególnionego „servizio” a „coperto” również nie zawiera napiwku zwyczajowo daje się 10% napiwku.

KUCHNIA
Kuchnia włoska zależna jest od regionu i posiada swoje charakterystyczne cechy. Północny wschód to przede wszystkim świeże ryby i owoce morza, a także makarony, przy czym bardzo popularne jest również risotto. Północny zachód to bardzo różnorodna kuchnia, w której (co nietypowe dla Włoch) równie dużą rolę co oliwa odgrywa masło. Najbardziej popularne jest risotto a także sery oraz trufle. Środkowa część półwyspu Apenińskiego preferuje pożywne i proste dania wykorzystujące szynkę, fasolę, pomidory, salami czy oliwę z oliwek. Z kolei na południu charakterystyczna jest ogromna różnorodność – w każdym regionie królują inne przysmaki (owoce morza, ryby, wyjątkowe makarony, oliwy etc.).

FOTOGRAFOWANIE
Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wszędzie jest ono dozwolone (np. nie wolno fotografować banków, mostów, budynków rządowych czy wojskowych). Za możliwość  fotografowania niektórych zabytków należy wnieść dodatkową opłatę.

INTERNET
We Włoszech nie spotkamy zbyt wiele kafejek internetowych, natomiast w naszych hotelach w hallu dostępna jest bezprzewodowa sieć Wi-Fi.